پیام مدیرعامل

هیأت مدیره، مدیر عامل و حسابرسی داخلی
چاپ

 

 بنام خداوند بخشنده و مهربان

باز آی ساقیا که هواخواه خـدمتم                           مشتاق بندگی و دعاگوی دولتم

زآنجا که فیض جام سعادت فروغ تو است               بیرون شدی نمای ز ظلمات حیرتم

سال 1399، شعار انتخابی" مقام معظم رهبری" همانند سال‌های گذشته درحوزه موضوعات اقتصادی کشور مطرح شد. "جهش تولید" بعنوان رکن مهم رشد و توسعه، هدف مناسبی برای برطرف نمودن یا کاهش مشکلات در شاخص‌های نامناسب (بیکاری، تورم و...) می‌باشد، بر اساس تعهد و باور شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان بعنوان یک شرکت دولتی، برای اجرایی نمودن آن تمام خط‌مشی‌ها، ظرفیت‌ها، تقاضا‌ها و اهتمام خود را بر بکارگیری محصولات و تولیدات داخلی معمول داشت، تا ضمن تقویت ارکان اصلی تولید کشور دراستفاده از منابع نیز هوشمندانه و بهینه عمل نماید.

آنچه روشن است این که؛ مدیران قرن بیست و یکم، دیگر تمام پاسخ‌ها را نمی‌دانند (نمی‌توانند هم بدانند)، برای برآمدن از پس واقعیت‌ها؛ شرکت‌ها از رویه‌های سنتی، فرمان و کنترل فاصله می‌گیرند و به سمت چیزی بسیار متفاوت حرکت می‌کنند. مدلی که درآن مدیران به جای دستور دادن حمایت و راهنمایی می‌کنند، کارکنان یاد می‌گیرند چگونه با محیط‌هایی که همواره در حال دگرگونی هستند تطبیق پیدا کنند به طریقی که نوآوری و وفاداری ایجاد شود.

این مفهوم به صورت منطقی و مستمر در شرکت نهادینه گردید و پایبندی به آن را برای بهبود پایدار فعالیت‌ها همواره مد نظر قرار می‌دهد.

شرایط بسیار عجیب سال 99 که، سنگین‌ترین و بی سابقه‌ترین تحریم‌ها علیه کشور اعمال گردید، نقش مجموعه مدیریتی شرکت در حفظ انسجام و توجه به هدف، بکارگیری حداکثر توان و کارآمدی برای تحقق آن برجسته تر و دارای ابعاد متنوع و گوناگون می‌گردد.

          با توجه به تنظیم هدف بر پایه مساله یابی و مساله شناسی، ابتدا باید مساله شناخته شود و برپایه آن‌هدف‌گذاری صورت گیرد، بنابراین در ارزیابی هدف؛ مساله و مساله شناسی باید لحاظ گردد که؛ تنوع و تعدد مشکلات و غیر قابل پیش‌بینی بودن طی سال می‌توانست آسیب جدی به آن وارد نماید.

          هر برنامه برای اجرا؛ نیاز به تدوین مناسب، زمان‌بندی متناسب، منابع لازم و اجرای به‌هنگام دارد، لیکن وضعیت، به گونه‌ای اتفاق افتاد که، کمبود‌های نقدینگی موجب شد، فرآیند مراحل کار، بصورت عادی قابل انجام نباشد، بنابراین امکان جبران عقب ماندگی‌های گذشته بسیار دشوارگردد.

          سال گذشته درتاریخ ایران، به اذعان مسئولان ارشد نظام، از لحاظ اتفاقات سخت و ویران‌کننده بی‌نظیر می‌باشد، دلیل آن هم مشخص است؛ تحریم های فراگیر و گسترده  به همراه شیوع  همه جانبه ویروس کووید 19  و پیامد‌های ناشی از آن.

          پایین‌ترین میزان درآمد نفتی که ناشی از کمترین مقدار فروش است، در سال 1399 اتفاق افتاد، این برای کشوری که شریان حیاتی آن به چنین منبعی وابسته است، بد‌ترین حالت خواهد بود.

          بر اساس اعلام رییس کل بانک مرکزی پایین‌ترین میزان ورود ارز در 60 سال گذشته  طی سال 1399 بوده است و این مورد بنیان اقتصادی را به شکلی بسیار خطرناکی با آسیب مواجه کرد.

     منابع داخلی و منابع عمومی اختصاص یافته خیلی ناچیز بوده است یا با توجه به تورم افسار گسیخته قابلیت پوشش هزینه‌های اجرای پروژه‌ها را نداشت.

          چنین وضعیتی حتی تعهد پرداخت حق‌الزحمه کارکنان، در طول سال با تاخیرهای غیرقابل قبول و به دشواری انجام می‌گرفت که، این موضوع تمرکز مدیران شرکت را به سمتی غیر از سمت و سوی اصلی معطوف می‌نمود.

          شرایط سخت مالی و تامین دشوار نقدینگی، اجرای پروژه‌های مهم و حیاتی به گونه‌ای سرانجام می‌یابد که قیمت تمام شده و هزینه‌های مربوط دارای توجیه معمول اقتصادی نمی‌باشد، ولی از آنجایی که تامین برق پایدار الزامی است تا برق مردم منطقه با نارسایی و ناکارآمدی مواجه نگردد.

          با توجه به افزایش میزان شتاب تغییرات درمحیط‌ها و پیچیدگی‌های فزاینده آن بیشتر چیزهایی که می‌دانیم، در کوتاه‌ترین زمان کهنه می‌شوند، از این رو یادگیری نحوه آموختن،  مهم‌تر از چیزهایی است که می‌آموزیم، بنابراین با درنظر داشتن شرایط، یافته‌های محیطی و آگاهی به مسائل داخلی و بین‌المللی به ما کمک کرد تا در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری دقت لازم معمول شود تا کمترین خلل و خسارت وارد شود.

          تا آن جا که بشود آینده ممکن یا لزوما آینده محتمل را پیش‌بینی کرد در  آن صورت می‌توان برنامه‌هایی را برای رویارویی با اتفاقات و رویدادهای پیش رو آماده کرد این اقدام برنامه‌های اقتضایی است.

          بررسی روند سال گذشته و تجربه در اختیار، امکان برآورد دقیق گزینه‌های اثر‌گذار بر ادامه مطلوب فرایندها یا بازسازی کاستی‌های گذشته را دشوار می‌نماید، پس تلاش می‌شود با کمترین خطا نسبت به بسترسازی برای رسیدن به آنچه که مد نظر است، دست یافت.

    با همه موارد اشاره شده این شرکت با لحاظ شرایط، ضمن حفظ خویشتنداری، تعامل مناسب با مسئولان و مدیران ارشد وزارت نیرو، شرکت توانیر، استانداران مازندران و گلستان، سایر مسئولان استان‌های مذکور، همکاری معاونان، مدیران و کارکنان سخت‌کوش و ساعی شرکت به فعالیت‌های خود در زمینه‌های تکلیف شده با تمام وجود مبادرت نمود و توانست دستاورد‌های ارزشمند و ماندگاری را در صفحه افتخارات صنعت برق کشور ثبت نماید، که اثرگذاری آن با عنایت به موقعیت خطیر و بی‌مانند، درخشان‌تر و نافذتر بوده است که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر ارائه می‌گردد:

بروز رسانی: 1400/08/03 - 06:58
بازدید: 3316