دلایل کمبود برق و ناترازی تولید و مصرف برق در کشور

اخبار و رویدادها
1400/04/19 - 10:55
چاپ
دلایل کمبود برق و ناترازی تولید و مصرف برق در کشور
دلایل کمبود برق و ناترازی تولید و مصرف برق در کشور
 
یکی از دلایل اصلی افزایش شدید مصرف برق، گرمای زودرس و استفاده زودتر و بیشتر از وسایل سرمایشی است. در این شرایط شاهد افزایش یکباره و شدید دما در همه نقاط کشور هستیم که باعث افزایش استفاده از وسایل سرمایشی در کنار استفاده از سایر وسایل برقی شده است.
از طرفی خشکسالی سال آبی اخیر موجب کاهش قابل ملاحظه‌ای در تولید نیروگاه‏های برق آبی شده است. البته مصرف برق صنایع بزرگ 
نیز نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته است و همچنین امسال شاهد پدیده‌ای به نام استخراج رمز ارز هم هستیم که موجب افزایش مصرف شده اند.
رشد متعارف مصرف برق 4 تا 5 درصد است و این درحالی است که امسال شاهد حداقل 14 درصد افزایش مصرف هستیم که پاسخگویی آن به‌راحتی مقدور نیست. هم اکنون شاهد فاصله بیش از 11 هزار مگاواتی تولید و مصرف برق هستیم که این میزان فاصله تولید و مصرف را باید با فعالیت‌ها و برنامه‌های جابجایی بار صنایع و مشترکان عمده پر کنیم و یا اگر امکان پذیر نباشد، ناچار به اعمال خاموشی خواهیم شد.
 
- تاثیر کم‌آبی و‌خشکسالی در کاهش تولید 
 
امسال دچار خشکسالی بی‌سابقه شدیم و بارندگی امسال 52 درصد نسبت به سال قبل کمتر است. ظرفیت نیروگاه‏های برق آبی نصب شده کشور ۱۲ هزار مگاوات است و وقتی همه سدها پر باشند، حدود۱۰ هزار مگاوات می‌توانیم برق تولید کنیم ولی به دلیل خشکسالی، تولید نیروگاه های برق آبی با محدودیت زیادی همراه است.
 
- تاثیر رمز ارزها بر افزایش نیاز مصرف برق
 
مراکز مجاز استخراج رمز ارز معادل ۳۲۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند. این مراکز برای پایداری شبکه برق تا پایان فصل گرما یعنی تا پایان شهریور ماه از مدار خارج شده اند ولی مراکز غیرمجاز اگرچه تاکنون بیش از 3600 مرکز کشف شده‌اند اما همچنان نیازمند افزایش مبارزه و جمع‌آوری و شناسایی این مراکز غیرمجاز هستیم. میزان مصرف این مراکز غیرمجاز با حدود ۲۰۰ هزار دستگاه ماینر حدود ۶۰۰ مگاوات بوده است که نیاز به ۷۵۰ مگاوات نیروگاه دارد.
 
- وضعیت کنونی مصرف برق با توجه مصوبات اخیر دولت.
امروز نیاز مصرف به حدود ۶۳ هزار مگاوات رسیده که سه هزار مگاوات کمتر از پنجشنبه گذشته که حدود ۶۶ هزار مگاوات است می باشد. بدین منظور برخی از صنایع عمده، تعطیلات و تعمیرات خود را به این ایام منتقل کرده‌اند و برابر با مصوبه هیأت وزیران که در روز گذشته ابلاغ گردید معادل انرژی کاهش یافته که در دوره بعد مورد استفاده قرار می گیرد با تعرفه صفر محاسبه می شود. علاوه بر آن مشوق‌هایی نظیر امهال بدهی های مالیاتی و تعهدات بیمه ای این دسته از مشترکان در کارگروهی که تعیین شده در دستورکار قرار گرفته است.
بر اساس تصمیمات این مصوبه تا پایان مردادماه، پنجشنبه‌ها ادارات و سازمانهای دولتی، بانک‌ها و سایر نهادهای عمومی تعطیل هستند. همچنین واحدهای صنعتی که دارای مولد خود تأمین برق هستند در سقف برق تولیدی واحد خود، امکان مصرف برق دارند و برق مازاد آنها را شرکت توانیر به نرخ 3800 ریال به ازاء هر کیلووات ساعت خریداری می کند.
 
هم اکنون تولید نیروگاه های برق حرارتی در وضعیت پایداری است و میزان تولید برق نیروگاه‌های حرارتی از 50 هزار مگاوات گذشته است ولی کماکان واحدهای برق آبی دچار محدودیت هستند.
 
- برنامه های مدیریت بار در حال انجام برای پایداری شبکه برق
 
برنامه های جابجایی مصارف مشترکان عمده و اجرای طرح تعطیلات و تعمیرات صنایع در این ایام ، مشارکت در قطع الکتروپمپ چاه های کشاورزی در ساعات اوج بار، کاهش پنجاه درصدی مصرف ادارات ، نهادها و بانک ها  و اقدامات فرهنگی برای کاهش مصرف بخش خانگی
 
- وضعیت شبکه برق در حال حاضر
وضعیت شبکه سراسری برق پایدار است، تلاش‌ها برای کاهش خاموشی‌ها ادامه دارد. امروز خاموشی ها به یک سوم سه روز گذشته رسیده و در چارچوب جدول برنامه ریزی شده است. در اور حادثه آتش سوزی در پست تهران پارس خاموشی حدود ۲۰۰ مگاوات در شرق و شمال استان تهران داریم که تلاش می شود تا شنبه برطرف شود.

 

 
بازدید: 345