پرتال شرکت برق منطقه‌ای مازندران

دفتر تولید پراکنده و انرژی های نو

دفتر تولید پراکنده و انرژی های نو

اطلاعیه:
در راستای اجرای ابلاغیه شماره 350/42206/97 مورخ 26/9/97 معاون محترم وزیر نیرو در امور برق و انرژی و مصوبه جلسه 310 هیأت تنظیم بازار برق ایران و به منظور تعادل بخشی به تراز تولید و مصرف برق در زمان های اوج بار (ابتدای خرداد تا پایان شهریور)، شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان، از احداث مولدهای مقیاس کوچک در نقاط هدف، به منظور جلب و تشویق سرمایه گذاران و مالکین نیروگاه های مقیاس کوچک با انعقاد قرارداد خرید برق حمایت می نماید.

از کلیه علاقمندان و فعالین امور اقتصادی دعوت می گردد درخواست خود را به دفتر طرح تولید پراکنده واقع در استان مازندارن، ساری، میدان امام (ره) صندوق پستی 188 معاونت هماهنگی شرکت برق منطقه ای مازندارن و گلستان تحویل نمایند.


 

سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، با ارائه چشم اندازی مثبت از اقتصاد آزاد، نقطه پایانی بر تفکر دولت محوری و موجب رونق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی می‌باشد. از جمله مصادیق مناسب مشارکت بخش خصوصی، تولید برق از منابع تولید مقیاس کوچک است. از همین رو وزارت نیرو با اتخاذ سیاست توسعه مولدهای مقیاس کوچک ، راه را برای ورود بخش خصوصی به عرصه تولید برق گشود. با ابلاغ  دستورالعمل توسعه مولدهای مقیاس کوچک توسط معاونت محترم وزیر نیرو در امور برق و انرژی به شرکتهای برق منطقه‌ای و توزیع سراسر کشور، شرکت برق منطقه‌ای مازندران،  در اولین گام نسبت به تشکیل واحد جلب مشارکت اقدام نمود.

شـرح وظایـف:
1-  اطلاع‌رسانی ، بسترسازی و برنامه‌ریزی جهت توسعه نیروگاههای تولید پراکنده.
2- انجام هماهنگی‌ لازم با ارگانهای ذیربط جهت تسهیل در امور متقاضیان احداث نیروگاههای تولید پراکنده.
3- ارائه اطلاعات و همکاری در تدوین اهداف ، لوایح قانونی ، مقررات ، سیاستها و ... .
4- تدوین و ایجاد رویه‌های اجرایی مورد نیاز .
5- ایجاد هماهنگی لازم با شرکتهای برق منطقه‌ای و توزیع نیروی برق .
6- پیش‌بینی بودجه و اعتبارات مورد نیاز .
7-  بررسی مدارک و مستندات جهت صدور موافقتنامه و پروانه احداث .
8- ماده سازی قراردادهای خرید تضمینی برق .
9- نظارت عالیه بر قراردادهای خرید تضمینی برق .
10- همکاری در تدوین استاندارد و معیارهای فنی مرتبط با نیروگاههای تولید پراکنده.

هدف:
در سالهای اخیر روند رو به رشد مصرف انرژی پدیده بحران انرژی را در جهان بوجود آورده است. مطالعات نشان می دهد منابع انرژی فسیلی در بعد از سال 2100 عملا قابل استفاده نیستند یا هزینه بالای استخراج، اجازه بهره برداری از آن را نمی دهد از سوی دیگر خطرات ناشی از آلودگی محیط زیست از جمله عللی است که استفاده از منابع انرژی فسیلی را محدود می سازد لذا برنامه ریزی جهت افزایش راندمان و بهره گیری از انرژیهای تجدید پذیر به عنوان سیاستهای راهبردی صنعت برق مورد توجه می باشد .
طرح تولید پراکنده و انرژیهای نو به منظور توسعه تولید پراکنده در کشور و همچنین افزایش سهم تولید برق کشور از انرژی های تجدید پذیر در شرکت توانیر ایجاد گردیده است.

از طرفی با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی استانهای مازندران و گلستان و محدودیتهای منابع طبیعی و محیط زیستی در توسعه زیر ساختهای شبکه برق، استفاده از تکنولوژی تولید پراکنده و انرژیهای نو در این دو استان لازم می‌باشد.از همین رو این شرکت با تکیه بر استانداردهای زیست محیطی و با هدف حداقل تاثیر گذاری در اکو سیستم منطقه، سرمایه گذاران علاقه مند به فعالیت در این زمینه را به سمت بکارگیری از تکنیک های سازگار با محیط زیست سوق می‌دهد.

از جمله این اقدامات می‌توان به احداث دیوارهای صوتی جهت حفظ آرامش صوتی در محیط های مجاور نیروگاههای مقیاس کوچک در این دو استان نام برد.

 تلفن تماس:
33355268-011
داخلی:
3316 - 3356
پست الکترونیک:
dg@mazrec.co.ir

مجری طرح تولید پراکنده: رزم آرا ذاکری فر
راهبر سایت: مجتبی تیموری

بروز رسانی: 1399/07/06 - 11:50
بازدید: 8029